Tasarruf Nedir?

Neden ve Nasıl Yapılır?

02:33:21 | 2018-08-09 | 151 görüntülenme

Tasarruf sadece parayla yapılmamaktadır. Fakat sonucu yine paraya bağlanmaktadır. Bu nedenle ne olursa olsun tasarruflu olmak zorundayız. Cumartesinin geleceği cumadan belli olur deseler de bir saniye sonra ne olacağımız meçhul. Normal standartların üzerinde gelire sahip olsanız bile bunun hep böyle gideceği anlamına gelmeyeceğini unutmamanız gerekiyor. Bu yüzden bugünden yorganınızı ayağınıza göre uzatmalısınız ki tersi bir durumla karşılaştığınız zaman rahat edesiniz. Şimdi tasarruf nedir, neden ve nasıl yapılır hepsini başlıklar altında incelemek istiyorum:

Tasarruf Nedir?

Tasarruf Nedir?Tasarruf kişinin kendisini bilmesidir ve parasını bilinçli bir şekilde yönetmesi anlamına gelir. Tasarruflu olmak için gereksiz harcamalardan kaçınılması son derece önemlidir. Cimrilik ile arasında ince bir çizgi vardır. Hiçbir şekilde para harcamak istemiyorsanız, bu tasarruftan çok pintiliğe girer. Çünkü günlük almamız gereken temel gereksinimlerimiz vardır. Bunlar karşılanmadığında kişi kendini yoksun hisseder. Bu nedenle küçük ayrıntıyı gözden kaçırmamanız gerekiyor.

Tasarruf Neden Yapılır?

Tasarruf Neden Yapılır?Tasarruf neden yapılır sorusunun cevabı yarını güvence altına almak içindir. Küçükken anlatılan ağustos böceği ve karınca hikayesi buna verilebilecek en güzel örnektir. Bugünden çalışıp çabalar, birikim yaparsak, yarın geldiğinde ayaklarımız açıkta kalmaz. İnsanın bunun bilincinde olması gerekir. Anın tadını çıkarmak, olan tüm parayı harcamak yerine kendinize sınırlandırmalar getirmelisiniz. Aksi halde ileride üzülen taraf siz olursunuz. Tasarruf yaparken kendinize bütçeleme ile ilgili bir plan yapmanız da önemlidir.

Önerilen İçerik: Bütçeleme Nedir?

Tasarruf yapmanın ne kadar önemli olduğunu ancak çalıştığınız zaman anlarsınız. Para kazanmak için katlanılan zorluklar, harcama yapılırken iki kere düşündürür. Bunu çalışmadan anlamanız zordur. Çünkü emek harcamadığınız ter dökmediğiniz parayı bir çırpıda harcaması kolaydır. Fakat bu değirmenin suyu kesildiğinde; keşke önceden ayağımı yorganıma göre uzatsaydım dememek için tasarruflu olmayı öğrenmelisiniz.

Tasarruf Nasıl Yapılır?

Tasarruf Nasıl Yapılır?Tasarruf yapması zor değildir ve aklıselim olan herkes bu konuda başarılı olabilir. Tasarruf yapılacak olan alanları enerji, tüketim, zaman ve üretim aşamasında olmak üzere 4 farklı gruba ayırabilir. Şimdi bu alanlarda nasıl tasarruf yapılabilir gelin hep birlikte bakalım:

  • Enerjiden Tasarruf Edin!

Enerji denildiğinde tüm faktörleri kapsar. Özelikle bunun için vücut enerjisini de ele alabiliriz. Biliyorsunuz ki kendimizi iyi hissettiğimiz zamanlarda performansımız daha yüksek olur. Bunun için öncül ihtiyaçlarımızı gidermiş olmamız gerekiyor. Barınma, ısınma, yeme – içme gibi fiziksel gereksinimlerimizi gidermeden kendimizi eksik hissederiz. Bu konuda tasarruflu olunması gereken aldığımız ücretlere uygun olan ev almalıyız veya kirada oturmalıyız. Herkes elbette ki bu konuları biliyor fakat insan daha fazlasını istiyor. Ama sahip olduğunuz malları, mülkleri yanınızda götüremeyeceğinizi hatta fazlası için hesap vereceğinizi unutmamanız, israftan kaçınmalısınız.

Enerjiyi verimli kullanmalıyız çünkü küresel kaynaklar hızla tükenmeye başladı bu nedenle bugünden tasarruflu olursak gelecek nesillere daha yaşanır bir dünya bırakabiliriz. Ayrıca biliyorsunuz ki enerji kaynaklarının kıt hale geleceğinden dolayı fiyatlarında aşırı artışlar yaşanmaktadır. En basitinden eskiye nazaran gelen faturalar bunu ortaya koymaktadır. Bu yüzden dinlemediğiniz radyoyu, izlemediğiniz televizyonu kapatmalısınız. Bulunmadığınız odanın ışığını söndürmelisiniz. Bozuk olan ev aletlerini tamir ettirmelisiniz ya da yenilerini temin etmelisiniz. Çünkü en çok enerjiyi onlar harcar. Bu gibi basit konularda dikkatli olursanız cebiniz tehlikeye düşmez.

  • Tüketimde Tasarruflu Olun!

Tüketim tasarrufu denildiğinde de yeme – içme gibi durumları ele alabiliriz. Tükettiğiniz gıdaları, meyveleri, sebzeleri yeterince almalısınız. Çünkü çabuk bozulurlar. Tüketilmediği için de çöpe atılır ve israf edilir. Tasarruf yapabilmeniz için neyi, ne kadar kullanmanız, tüketmeniz gerektiğine karar vermelisiniz. Harcamalarınızı da ona göre yapmalısınız. Gereğinden fazla alınan kalori biliyorsunuz ki hem kilo almanız hem de para harcamanıza neden olacaktır. Bu yüzden önceliklerinizi belirlemelisiniz ve planlı olarak hareket etmelisiniz.

  • Zamandan Tasarruf Yapın!

Zamandan tasarruf edebilmek için planlı olarak yaşamak gerekir. Bunun için gerçekten bilinçli olmalısınız. Nasıl ki çalışırken işinize emek göstermeniz gerekiyorsa arta kalan zamanlarda da ruhsal sağlığınızı düşünmelisiniz. eğlencelerinize, hobilerinize ve yakınlarınıza ayıracak vakitlerinizi belirlemelisiniz.

  • Üretim Aşamasında Tasarruf Sahibi Olun!

Üretim aşamasında tasarruf ise üretilecek malın minimum maliyetle maksimum seviyesinde olması gerekir. Bu aşamada yöneticilere iş düşmektedir. İki tane aynı mal düşünün ve farklı fiyatlara üretildiğini varsayın. İkisinin de kalitesi aynıysa kesinlikle değeri düşük olan mal tüketicilere cazip gelecektir. Bu durumda ben nasıl tasarruf yaparım dediğinizde marka takıntınız varsa vazgeçmenizi tavsiye ederim. Çünkü alternatif ürünlerde aynı faydayı sağlar. Vazgeçmek istemiyorsanız da indirimleri takip edebilirsiniz.

Sonuç olarak, hayatın her alanında tasarruf yapılmaktadır. Bunun için ekstra bir çaba harcamanıza da gerek yoktur. Sonucunda paralarınızın arttığını görünce inanın ki geleceğe daha güvenli baktığınızı gördükçe ne kadar doğru bir şey yaptığınızın farkına varırsınız. Buna bugünden başlarsanız yarın başınıza bir şey geldiğinde elinizdekileri kullanabilirsiniz. Ertelerseniz aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Çünkü hayat ertelemeyecek kadar kısadır. Paralarınızın yok yere yanmasını, yitip gitmesini istemiyorsanız, daha dikkatli ve bilinçli tüketiciler olmalısınız.
ETİKET :  tasaruf nedir tasaruf nasıl yapılır neden tasaruf yapılır tasaruf yapmak tasaruf yapmak nedir tasaruf yapma sebepleri

Tümü